Nowe obostrzenia w działalności sportowej od 07.11.2020
Nowe regulacje dotyczące organizacji imprez i zawodów sportowych
07.11.2020
7 listopada weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 listopada zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
W świetle nowych regulacji bezpieczeństwa, wprowadza się zakaz organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na bieganiu lub jeździe na rowerze, z wyjątkiem organizowanych przez polski związek sportowy lub pozostających w bezpośrednim związku z prawami wyłącznymi polskiego związku sportowego.
UWAGA!
Wyżej wymienione zmiany nie odnoszą się do indywidualnych aktywności polegających na bieganiu lub jeździe na rowerze (jednakże osoby te zobowiązane są do zakrywania ust i nosa).
Powyższy zakaz nie dotyczy również zorganizowanych zajęć sportowych (przeprowadzanych w ramach usługi przez podmiot, który w zakresie swojej działalności ma możliwość wykonywania takiej usługi).
Zakaz nie dotyczy także sportów, których jednym z elementów jest bieganie (np. piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka itp.).
Pozostałe regulacje w obszarze sportu pozostają bez zmian, co oznacza:
- Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe – bez udziału publiczności
Wydarzenia sportowe, współzawodnictwo sportowe i zajęcia sportowe w całej Polsce odbywają się bez udziału publiczności.
- Zajęcia, wydarzenia sportowe oraz współzawodnictwo sportowe – liczba uczestników bez zmian
W zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym (z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób) może brać udział nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia.
Zajęć i wydarzeń sportowych oraz współzawodnictwa sportowego nie dotyczy zakaz organizowania zgromadzeń. Nie stosuje się tu również odnoszącego się do zgromadzeń limitu uczestników wynoszącego 5 osób.
- Siłownie, kluby i centra fintess, baseny, aquaparki
Obowiązuje zakaz prowadzenia działalności z wyłączeniem podmiotów, które:
-
- działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów,
- są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych,
- są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.
Obowiązuje zakaz prowadzenia działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej obejmującej działalność usługową łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, salonów masażu itp. mającą na celu poprawę samopoczucia).
- Sportowe kluby taneczne
Obowiązuje zakaz prowadzenia działalności polegającej na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Z zakazu wyłączone są sportowe kluby taneczne.
Chroń siebie i bliskich – stosuj zasadę DDMA+W
Każdy z nas ma wpływ na to, jak szybko uda się zahamować epidemię. Chrońmy siebie i bliskich. Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzamy zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:
D jak dystans
D jak dezynfekcja
M jak maseczka
A jak aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
W jak Wietrzenie
Utrzymywanie dystansu min. 1,5 m od innych osób, częste mycie rąk wodą z mydłem i ich dezynfekcja, a także zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej – to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.
Walkę z zagrożeniem wspiera także aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Co ważne, im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Więcej informacji na www.gov.pl/koronawirus